marți, 28 iulie 2015

Motorola Moto X Style, Moto X Play, Moto G

    Motorola a lansat, astazi, noua sa gama de smartphone-uri din care fac parte modelele Moto X Style, Moto X Play, dar si Moto G.

    Motorola Moto X Style
    Motorola Moto X Style dispune de un ecran de 5,7 inch cu rezolutie QHD, ce acopera nu mai putin de 76% din partea frontala a terminalului. Capacul spate poate fi inlocuit, iar utilizatorii vor avea la dispozitie o multitudine de variante cromatice intre care sa aleaga pentru personalizarea telefonului (exista inclusiv capace cu finisaj din lemn natural sau piele naturala).

    Procesorul utilizat de catre Motorola pentru noul sau flagship este acelasi pe care il gasim pe varful de gama la LG, LG G4, respectiv Qualcomm Snapdragon 808 (zvonurile indicau un Snapdragon 810 sau chiar 815). Motorola Moto X Style ofera 3GB RAM si vine in variante cu stocare de 16GB, 32GB si 64GB, toate cu posibilitatea de expansiune prin intermediul cardurilor microSD (pana la 128GB). O surpriza placuta este modulul de camera foto, cu un senzor de 21MP si f/2.0 si capabilitati de filmare 4K. De asemenea, camera foto frontala ofera 5MP si este dotata cu blit. Noul Motorola Moto X Style se bazeaza pe o baterie de 3.000mAh. Producatorul afirma ca 15 minute de conectare la priza asigura 34% incarcare pentru baterie (daca se foloseste incarcatorul TurboCharger 25 care vine in pachetul comercial). In ceea ce priveste costul noului Motorola Moto X Style, acesta va avea un pret ce porneste de la 399 dolari in SUA (costul pentru Europa nu a fost inca dezvaluit), iar disponibilitatea comerciala este asteptata pentu luna septembrie.
    Motorola Moto X Play
    Motorola Moto X Play este versiunea mai mica, mai putin potenta din punct de vedere hardware si mai ieftina, desigur, a Moto X Style.

    Modelul acesta vine cu un display de 5,5 inch, rezolutie FullHD si se bazeaza pe un procesor Qualcomm Snapdragon 615 si pe 2GB RAM. Spre deosebire de varful de gama, Moto X Play va ajunge la consumatori in doar doua versiuni de stocare, de 16, respectiv 32GB (cu slot pentru carduri pana la 128GB). Vestea buna este ca ansamblul foto este identic celui ce doteaa Moto X Style si ofera o camera foto principala de 21MP, insa cu inregistrare video limitata la rezolutie FullHD, din cauza procesorului ce nu ofera suport pentru 4K. Camera frontala este de 5MP, insa s-a renuntat la blit-ul ce doteaza Moto X Style.
    Capitolul la care Moto X Play pare a fi cel mai bun ar fi autonomia oferita. Terminalul dispune de un acumulator de 3.630mAh, ce ar asigura, potrivit Motorola, o functionare (utilizare mixta) de pana la 48 de ore, dar si incarcare rapida. Pretul Motorola Moto X Play este cu o suta de dolari mai mic decat cel al varfului de gama Moto X Style, mai exact 299 de dolari in SUA. De precizat este, de asemenea, ca terminalul va fi disponibil chiar de luna viitoare (august 2015), in 60 de tari (cel mai probabil si Romania).
    Motorola Moto G (2015)
    Acest terminal, lasat astazi, dispune de doua versiuni, delimitate prin cantitatea de memorie RAM. Astfel, un model va dispune de 2GB RAM si 16GB memorie interna, iar cel de-al doilea de 1GB RAM si doar 8GB spatiu intern de stocare.


    Noul smartphone accesibil de la Motorola dispune de un ecran de 5 inch cu rezolutie HD, este motorizat de un procesor Qualcomm Snapdragon 410, iar grafica este asigurata de GPU-ul Adreno 306.
    Motorola Moto G beneficiaza de o camera foto principala de 13MP (cu blit dual LED, dual tone) si de o camera foto frontala de 5MP. Terminalul ofera conectivitate LTE, ruleaza Android 5.1.1 si se bazeaza pe o baterie de 2.470mAh. De remarcat ca noul smartphone are o carcasa rezistenta la apa (submersie pana la 1 metru, timp de 30 de minute). 
    Motorola Moto G este listat in oferta Flipkart la 187 de dolari, un pret foarte bun raportat la specificatiile dispozitivului.

marți, 7 iulie 2015

Ati auzit de OnePlus One? Apare OnePlus 2

OnePlus, compania care a lansat unul dintre cele mai spectaculoase smartphone-uri din 2014 va lansa in viitorul apropiat, un nou model, denumit OnePlus 2.



OnePlus 2  ar urma sa aiba specificaţii de ultima ora – un procesor Qualcomm Snapdragon 810, 4 GB de memorie RAM şi un ecran de 5,5” cu rezoluţie Quad HD.

Construit pe aceiasi structura ca si Xiaomi Mi Note Pro, modelul One Plus Two va evolua si la capitolul autonomie, gratie bateriei de 3.300 mAh, mai mare cu 200 mAh fata de prima generatie. In plus, va avea un sistem de operare propriu, Oxygen OS, bazat pe Android 5.1 Lollipop.

Legat de pret, One Plus 2 ar urma sa fie vandut la 435 de dolari, fata de 269 de euro (One Plus One 16 GB) si 299 euro (64 GB) – preturi pentru Romania. Chiar si la acest pret, telefonul va costa la jumatate fata de principalii sai rivali – iPhone 6, HTC M9 sau Samsung Galaxy S6/Edge.



“Telefonul va fi disponibil in toate pieţele in care ne-am lansat serviciile”, a confirmat Carl Pei, precizand ca sistemul de vanzare bazat pe invitaţii va fi pastrat.

Pana sa vedem OnePlus 2, ne mulţumim şi cu OnePlus One, telefonul-vedeta din 2014, care are dotari inca la un nivel de top – ecran 5,5” Full HD, procesor Snapdragon 801 la 2,5 GHz, 3 GB RAM şi camere de 5 respectiv 13 megapixeli.

OnePlus One poate fi comandat şi din Romania. Site-ul oficial a fost actualizat cu o varianta in limba romana, insa este in continuare nevoie de utilizarea unei invitaţii pentru a putea intra in posesia smartphone-ului. In fiecare marţi acesta poate fi comandat de catre oricine, insa stocul este intotdeauna limitat. Preţurile in euro au fost de asemenea actualizate: 269 euro pentru varianta alba cu 16 GB spaţiu de stocare intern şi 299 euro pentru cea neagra cu 64 de GB.



Chiar daca, intre timp, au fost lansate telefoane mult mai performante (iPhone 6, HTC M9, Galaxy S6 etc.), smartphone-ul chinezesc reprezinta, in continuare, o achizitie excelenta, in conditiile in care pretul este semnificativ mai mic.


Configuratia tehnica ii permite sa ruleze aproape orice aplicatie, iar experienta de utilizare este una optima. Telefonul OnePlus One poate fi cumparat de pe site-ul oficial, in limba romana, fara invitatie, in fiecare zi de marti, modelul cel nou de asemenea va fi disponibil pe acest site.

sâmbătă, 11 aprilie 2015

HTC One M9

    Noul HTC One M9 este la prima vedere foarte asemănător cu predecesorul său, lansat anul trecut. De altfel, acesta dispune de acelaşi design pe care l-am zărit săptămânile trecute în fotografii spion

    Spre diferenţă de One M8, noul M9 vine cu o carcasă monobloc din aluminiu în două culori. HTC susţine că aceasta este prima de acest fel de pe piaţă, integrând nu numai două tonuri cromatice, ci şi două finisaje diferite. Pe partea din spate, telefonul oferă un aspect şlefuit, iar pe margine un aspect reflectiv. Modelul prezentat oferea spate argintiu şi margine aurie, însă vor exista mai multe variante pe piaţă.

    Seria One a producătorului taiwanez HTC s-a bucurat de aprecierea utilizatorilor datorită unui design elegant cu carcasă din aluminiu, a unui ecran de calitate cu o diagonală potrivită pentru segmentul de top, dar şi prin prisma performanţelor hardware.

    HTC One M9 marchează a treia generaţie a seriei şi păstrează o bună parte dintre aceste caracteristici, însă punctează prin renunţarea la camera foto UltraPixel care a fost aspru criticată în trecut pentru imaginile de calitate inferioară pe timp de zi comparativ cu rivalii săi.



În acest context, HTC One M9 are potenţialul de a deveni preferatul celor mai mulţi utilizatori, însă pentru a afla dacă merită cu adevărat banii tăi îţi vom prezenta părerile noastre despre toate aspectele sale.
Din punct de vedere al designului, HTC One M9 se păstrează ca un telefon foarte sexy şi care va atrage atenţia, dar care nu se diferenţiază cu nimic de cel de anul trecut. Dacă sunteţi deja posesor al lui M8, nu are rost să upgradaţi, pentru că nu veţi câştiga mare lucru.

    Bateria de 2.840 de miliamperi e în media pieţei, poate puţin mai jos. Eu nu ştiu decât teoretic modelele din anii precedenţi, dar această baterie trebuia încărcată înainte de culcare.

    HTC One M9 specificaţii:

    HTC One M9 este unul dintre cele mai bune telefoane de pe piaţă în 2015 şi are potenţialul să devină preferatul utilizatorilor.


·        ecran Super LCD 3 de 5” şi rezoluţie 1920×1080 pixeli
·        chipset Qualcomm Snapdragon 810
·        procesor quad-core Cortex A53 de 1.5 GHz şi quad-core Cortex A57 de 2 GHz
·        3 GB RAM
·        32 GB memorie internă
·        cameră foto de 20.7 MP cu înregistrare 4K
·        conectivitate 3G, 4 G, Wi-Fi
·        sistem de operare Android 5.0 Lollipop
·        acumulator Li-Po 2840 mAh
·        greutate 157 grame

    Funcţii importante
    Din punct de vedere al designului, noul HTC One M9 este aproape identic cu predecesorul său One M8 şi chiar şi cu primul model al seriei, M7: carcasa de tip unibody este realizată din aluminiu şi asigură un aspect premium, iar rama laterală este foarte îngustă.

    În plus, One M9 păstrează inclusiv cele două speakere frontală amplasate deasupra şi dedesubtul ecranului, care asigură o audiţie de calitate în utilizarea de zi cu zi.



    Decizia de a nu schimba însă designul este o armă cu două tăişuri: pe de o parte, păstrarea acestuia reprezintă o garanţie că noul smartphone de top va reprezenta un etalonul din punct de vedere al aspectului estetic, însă pe de altă parte ar putea trezi nemulţumiri în rândul celor care aşteptau o schimbare şi o rafinare de design.

    Cel mai probabil, taiwanezii au preferat să fie precauţi şi să nu piardă principalul avantaj pe care îl au în faţa concurenţei, astfel că una dintre puţinele schimbări este că unele exemplare de One M9 vor veni cu o culoare diferită pentru părţile laterale.

    Similitudini regăsim şi în privinţa ecranului Super LCD3: acesta are o diagonală de 5”, probabil limita superioară pentru ca telefonul să rămână uşor de utilizat fără să fie exagerat de mare, în timp ce rezoluţia a fost menţinută la 1920×1080 pixeli şi este corespunzătoare unei densităţi de 440 de pixeli per inch.

    Decizia taiwanezilor de a evita rezoluţia QHD 2160×1440 adoptată de principalii competitori este curajoasă, dar binevenită: nu numai că rezoluţia Full HD este suficientă pentru un ecran de 5”, dar consumă semnificativ mai puţin curent electric decât QHD.

    HTC susţine că, deşi vorbim practic de acelaşi ecran, culorile sunt mai bine reprezentate decât la M8, cunoscut pentru suprasaturarea acestora.

    Camera foto a fost cea mai criticată componentă a predecesorului M8, întrucât tehnologia UltraPixel de 4 MP şi-a demonstrat limitările pe timp de zi, în ciuda fotografiilor de calitate realizate pe timp de noapte. 



    În cele din urmă, HTC a înţeles că este momentul pentru o schimbare şi a echipat M9 cu un senzor de 20.7 MP realizat de Toshoba, care cel puţin teoretic ar trebui să remedieze aceste probleme.

    Noua cameră păstrează însă sistemul cu două LED-uri şi oferă înregistrare video în format 4K, pe lângă numeroase alte funcţii.

    Software-ul Sense 7 a fost de asemenea lăudat. Acesta vine cu o nouă variantă a galeriei foto, care oferă integrare cu servicii precum Facebook, Dropbox, Flickr şi Google Drive, cât şi cu funcţia Image Match, care poate să sorteze fotografiile în funcţie de persoane folosind un algoritm de identificare facială. Ecranul principal poate fi personalizat pentru utilizare acasă sau la birou, trecerea între moduri fiind realizată automat. Astfel, Sense 7 poate oferi sugestii de aplicaţii care se potrivesc cel mai bine în funcţie de locul în care te afli.

    Sense 7 oferă şi o nouă capabilitate pentru realizarea de teme vizuale personalizate. Acestea pot avea la bază imagini, iar sistemul crează automat o paletă de culori pentru meniuri şi pentru aplicaţii.  Temele pot fi apoi publicate pe reţele de socializare pentru a fi folosite şi de alţi prieteni care dispun de un HTC One M9. HTC Sense 7 nu va fi disponibil doar pe noul smartphone taiwanez, ci va veni în cursul lui 2015 şi pe alte modele. Singurul dispozitiv confirmat că va primi acest update de interfaţă este însă HTC M8.

    Se pare că husa inteligentă Dot View a fost un succes pentru companie, noul One M9 primind propria sa versiune. Sense 7 a primit un upgrade şi la acest capitol, oferind acum posibilitatea de a afişa diverse mesaje, de a modifica temele afişate şi de a integra mai multe funcţii.

    
    HTC a dezvăluit că va lansa acest dispozitiv în toată lumea la jumătatea lunii martie, în culorile silver gunmetal grey, pink şi gold. Ce nu a fost anunţat în mod oficial este preţul, care probabil că va fi diferit în funcţie de regiune.

miercuri, 28 ianuarie 2015

Masina second hand - kilometraj modificat sau real?

    Atunci cand vrei sa-ti cumperi o masina second hand, ai doua variante. Prima ar fi sa cauti printre anunturile online, iar a doua sa te duci in targul de masini. 



    Pentru ca piata auto second-hand are un ritm rapid, anunturile din ziare nu mai reprezinta o solutie viabila. Si nu punem la socoteala nici cazurile in care auzi de o masina din vorba in vorba. Asa ca-ti raman cele doua variante: cauti pe internet sau te duci in targ. Iata care sunt avantajele si dezavantajele fiecarei variante.



    Avantajele vizitarii unui targ auto:

-          - vezi masina live
-          - poti compara mai usor - de obicei, in targ masinile de acelasi gen sunt grupate
-          - castigi timp - faci vizionarea masinii si sa fii dezamagit
-          - negocierea la fata locului
-          - samsarii de masini - pot sa fie un lucru bun, pentru ca te poti intelege la pret, poti incerca diverse variante, deoarece un proprietar care isi vinde masina pe care a condus-o 3-5 ani este mai probabil sa tina la pret.

    Dezavantajele pe care le prezinta un targ auto:

-           - masini pregatite de vanzare
-           - samsarii de masini - pot sa fie si un lucru rau, pentru ca sunt maestrii in schimbatul aspectului real al unei masini si in plus pot modifica in bord kilometrajul
-           - preturi mai mari - de obicei, preturile din targul de masini sunt mai mari decat pe internet
            - masini nepotrivite
-           - dupa o zi de cautari intr-un targ auto, exista sansa sa pleci dezamagit.

    


    Miile de super-oferte de pe site-urile cu vanzari auto cu kilometraje fixate la 77.000, 84.000, 98.000, 113.000 sau 135.000 atrag insa multi cumparatori. Fiecare dintre ele are un secret şi un anumit tip de client. 77, 84, 98.000 sunt spre exemplu compromisul pe care l-ar accepta majoritatea cumpărătorilor atunci când vor să bage nişte bani într-o maşină rulată. 113, 135.000 pot fi reale sau maşini cu rulaj cel puţin dublu.

    Există însă şi vânzători care declară kilometrajul real, chiar şi la 170.000 km, ceea ce nu este mult pentru un motor bun. Pentru aceşti oameni avem tot respectul.

    Atunci cand iti cumperi o masina la mana a doua, este bine sa verifici in primul rand daca a fost lovita.

    O alta problema destul de intalnita este numarul de kilometri pe care ii arata bordul.



    Fiti foarte atenti daca vreti sa va cumparati o masina second hand, mai ales daca este adusa din alte tari. Jumatate din autoturismele scoase la vanzare pe internet au kilometrajul dat inapoi, spun mecanicii auto. Au fost cazuri in care automobilul avea si 175000 de kilometri disparuti ca prin minune. Cand dati cateva mii de euro pentru o masina, chiar si la mana a doua, aveti tot dreptul sa solicitati orice fel de informatie despre autoturism. In tarile din vestul Europei, proprietarii fac reviziile, de regula, in service-urile reprezentantelor. De fiecare data cand intra in service, informatiile despre masina, inclusiv kilometrajul, sunt trecute intr-o baza de date. Vanzatorii pot da kilometrajul inapoi, dar nu au cum sa masluiasca baza de date.

    La aceasta baza de date au acces si reprezentantele din Romania. Asa ca, daca stiti seria de sasiu a masinii, puteti afla tot istoricul ei. De pilda, masina are kilometrajul dat inapoi, nu o data, ci probabil si de trei ori si desi se vinde cu 135 de mii de km la bord, e posibil sa constati ca respectiva masina are cel putin 300 de mii.

    Este stiut deja ca toate kilometrajele, de la orice model de masina, pot fi date inapoi. Da, ai citit bine. In Romania, acest lucru nu este ilegal cum este in Statele Unite, aceasta fapta fiind pedepsita de legea federala. In Romania insa poate fi doar elementul unei inselaciuni, daca pagubitul isi da seama si te da in judecata - adica a platit pentru un produs care a fost modificat fata de starea lui originala. Intr-un astfel de caz, da, poate fi considerata o procedura ilegala, dar este greu de dovedit concret. Insa daca te duci cu masina personala la cineva care se ocupa cu asa ceva, sa umble la numarul de kilometri, o poti face de fata cu politia, pentru ca nu este incalcata nicio lege. La masina personala poti face orice. Daca ulterior o vinzi, e treaba ta. 

    Ok, am lamurit ca datul kilometrilor inapoi nu incalca nicio lege din Romania. Dar cum se face acest lucru?

    La kilometrajul digital al unei masini, cum au acum majoritatea dintre noi, este destul de simplu sa afli daca s-a masluit kilometrajul, dar dureaza mai mult. Se demonteaza bordul pentru a scoate unitatea care are ceasurile de bord. De obicei, unitatea cu ceasuri este o piesa unitara care contine kilometrajul cu vitezometru, turometru si alte ceasuri sau becuri / martori. Aceasta unitate se conecteaza prin intermediul unei mufe sau mai multe la computerul masinii sau la o unitate electronica.

    Luam de  exemplu cu un BMW X6 din 2007, care are la bord 160.000 de kilometri. Conectam ceasul de bord la soft si cu ajutorul codului, ne ies 5 valori de kilometri, emise de soft: 13,287 km, 49,322 km, 62,884 km, 93,767 km si 128,722 km. Nu putem de exemplu sa programam softul sa ne puna ceasul la fix 75,000 de kilometri, ci putem alege doar una din valorile de mai sus, care ni se potriveste noua si starii masinii, in functie de ce vrem sa facem cu ea. Dupa programarea noua a ceasurilor de bord, acestea se monteaza inapoi si nu se cunoaste nicio modificare ca a umblat cineva pe acolo.

    Dar cum ne dam seama daca o masina are sau nu kilometrii reali? Inca din capul locului, trebuie sa stii ca nu e deloc usor sa-ti dai seama daca o masina te minte sau nu. Mai precis, daca vanzatorul spune adevarul ori ba. Trebuie sa ai cateva cunostinte despre masini si mecanica, sau trebuie sa o evaluezi cu ajutorul unui cunoscator.

    Insa iata aici cateva detalii la care trebuie sa te uiti:

-          - are baterie aftermarket, nu cea originala: inseamna ca masina are peste 80.000-100.000 de km, pentru ca un acumulator de prima echipare nu tine niciodata mai mult;


-          - are volanul ros / pielea volanului roasa / pielea schimbatorului mancata: masina are peste 100.000 de km;


-          - tapiteria de la scaunul soferului este crapata sau roasa: masina are peste 50.000 de km;


-          - pedalele sunt uzate si cauciucul de pe ele este ros: masina are peste 100.000 de km;


-          - fetele de usi scartaie in mers: masina are peste 50.000 de km;

-          - bordul scartaie sau scoate diverse sunete: masina are peste 80.000 de km;

-          - cotiera este roasa: masina are peste 130.000 de km (cotierele sunt facute dintr-o piele / material foarte rezistent);


-          - amortizoarele de la capota / haion de ridicare nu mai au putere sa ridice: masina are peste 100.000 de km;

-          - toba finala ruginita: masina are peste 80.000 de km;



-          - amortizoarele nu mai sunt cele originale din fabrica: masina are peste 150.000 de km;

    De cele mai multe poti afla de la service daca s-a umblat la km, insa nu poti sti cat a avut masina.



    Una dintre cele mai sigure metode e verificarea cartii service, dar in ultima vreme si acolo au aparut "facaturi", deoarece se poate ca o masina ce are cartea sevice "la zi", sa fie si aceasta masluita, costa 80 Euro la “baietii” din Germania.

    In schimb autenticitatea ei se poate verifica la reprezentanta.




    Asaltate de cereri, service-urile ofera consultanta celor care cumpara o masina la mana a doua. Cu 100 de lei, puteti afla daca este real kilometrajul sau masina a fost revopsita.

duminică, 25 ianuarie 2015

Cele mai bune aplicatii pentru muzica Android

    Muzica este o parte importanta nu numai din viata tinerilor, dar si din viata oricarui om in ziua de astazi. Tocmai de aceea cu totii cautam pe Google Play cele mai bune aplicatii Android pentru muzica.

    Magazinul Google Play are multe aplicatii pentru ascultat muzica, insa nu toate se ridica la inaltime cand vine vorba de calitatea sunetului, de optiuni de configurare si de aspect. Ar fi imposibil sa le incercam pe toate, asa ca am ales 5 dintre cele care credem noi ca sunt cele mai interesante alaturi de aplicatia standard. 

    Sa aruncam o privire.   







     Acesta este cel mai simplu player pentru muzica, si vine in dotarea standard a oricarui device cu Android.
Are o interfata simpla si este usor de utilizat.


     Winamp Music Player





    Acest player cunoscut de catre cei mai multi dinter utilizatori de pe sistemul de operare Windows XP, 7, etc. nu se descarca de pe Google Play ca si celelalte aplicatii, ci se descarca de pe site-ul winamp.eu.

Acest player iti da posibilitatea de a asculta muzica preferata direct de pe telefonul tau mobil prin importarea anteriora din biblioteca dvs. iTunes sau din orice lista de redare de pe computer.
- creati posturi de radio personalizate pornind de la orice cantec, artist sau album;- ascultati radio fara limite de omitere;- primiti recomandari inteligente, in functie de gusturile dvs.



Cu Google Play Music, este mai usor sa descoperiti, sa redati si sa trimiteti muzica ce va place, pe Android si pe web.
Cu noul serviciu Acces nelimitat, puteti sa redati milioane de cantece pe Google Play, sa ascultati radio fara limite si sa va bucurati de playlisturi create de expertii nostri in muzica.
Cu Acces nelimitat si Standard, in aplicatia Muzica Google Play puteti sa va ascultati colectia de muzica oriunde. Toata muzica dvs. este stocata online, prin urmare, nu trebuie sa va faceti griji in privinta sincronizarii, a spatiului de stocare sau a redarii offline.



    PlayerPro vine cu o varietate de optiuni pentru widget-uri ecranul de blocare, care va ofera acces rapid la functiile cheie ale acestei music player, iar calitatea sunetului este foarte buna.



    Cu 30 milioane de utilizatori, aceasta aplicatie este cea mai mare colectie oficiala versuri sincronizate pentru karaoke.

    "Cea mai buna aplicatie a anului 2014" in ambele magazine App Store si Google Play.

    Bucurati-va de muzica cu versuri, in sincronizare perfecta cu muzica!

Utilizati egalizatorul pentru un sunet mai bun.

Functioneaza ca un scrobbler pentru aproape orice alt music player si radio. 

Reda muzica in formatele ALAC / FLAC.




    Poweramp Music Player este un player pentru muzica foarte puternic, creat pentru Android.

    Aplicatia m-a castigat ca si client dupa numai 5 minute de butonat varianta Trial, si am purces la cumpararea ei. Pentru ca este mult mai customizabil si permisiv, in toate privintele decat toate celelalte aplicatii. Are egalizor in 10 benzi, shuffle pot da doar pe un folder sau pe toate lista, pot face preset-uri pe toata lista, sau doar pe foldere, sau pe fiecare melodie in parte, si in plus accepta mai multe formate.

    Se gaseste in varianta Trial in Google Play, valabila 15 zile. La terminarea acestei perioade activarea (cumpararea variantei full) se face instaland aplicatia “PowerAMP Full Version Unlocker”.

    Caracteristici si functionalitati:

- Un player de muzica extrem de customizabil- Suporta toate formatele folosite in muzica- Aplicatia costa 15.93 RON in acest moment

joi, 22 ianuarie 2015

Recomandare placa video - buget 600 - 900 Lei

    Placa video este cea mai importanta componenta a oricarui sistem de gaming care se respecta. Daca procesorul este regele, placa video cu siguranta este regina! Unul fara alta nu se poate! E ca in viata, un barbat are nevoie de o femeie pentru a da randament maxim. Si viceversa!

    Asa si cu placile video si procesoarele! Daca pentru femei nu am un ghid de achizitie (cam prea multe variabile), pentru placile video e alta poveste. Stiu ca multi dintre voi nu au timp/inclinatie sa citeasca review-uri si detalii tehnice pentru o gramada de modele de placi video. Eu am fost permanent la curent cu ce se intampla in domeniu, fiind un avid fan de hardware si  jocuri, drept urmare, am trecut  la realizarea acestui ghid, in baza ofertei de placi video a emag, pcgarage, mediadot si chiar si altex, care sper sa va ajute in cumpararea celei mai potrivite placi video, in functie de buget.

    Intentia mea este sa va recomand cea mai buna placa video in functie de bugetul disponibil, deoarece banii disponibili iti zic pana la urma ce si cum cumperi. Am ales un buget cuprins intre 600 si 900 Lei, deoarece acesta este intervalul de pret al unei placi video bune, pentru a putea rula jocurile aparute pana acum si ce vor aparea in urmatorii doi ani.

    Cel mai important punct – cu cat e mai scumpa placa video, cu atat va fi si performanta mai buna!  

    Este adevarat in marea majoritate a cazurilor!

    Insa nu tot timpul, mai sunt si  cazuri in care modele mai slabe au preturi mai mari decat o placa video mai buna, fie deoarece preturile nu au fost actualizate de furnizori, fie sunt modele EOL (end of life) ori modelele concurente, mai bune, au avut parte de o reducere de pret. Sau modelele mai slabe aveau ceva accesorii in plus sau o cantitate de memorie mai mare decat modelul superior.

     Memoria RAM a placii video nu este un indicator important de performanta, in cele mai multe cazuri!

    Tipul procesorului este mult mai important si in plus si BUS-ul memoriei. Se poate intampla ca o placa video cu 1GB RAM sa aiba aceeasi performanta ca una cu 2GB RAM. Valabil mai ales in cazul placilor video low-end, unde memoria suplimentara este degeaba si nu vei gresi daca vei lua placa video cu memorie RAM mai mica. GPU-ul slab nu va fi in stare sa foloseasca cantitatea suplimentara de memorie in 99% din cazuri.

    Sursa calculatorului este de multe ori neglijata dar este o componenta foarte importanta si care afecteaza stabilitatea calculatorului si durata de viata a componentelor. Asigura-te ca sursa este suficient de puternica incat sa intretina (electric) placa video! Ca sa nu mai spunem ca o placa video mai serioasa poate cere o serie de conectori pe care sursa ta veche poate nu ii are. 

    Deci mare atentie la upgrade, verifica ce sursa are nevoie placa video, deoarece este posibil sa fi obligat sa bagi bani si intr-o sursa noua. In principiu, o sursa buna pe la 600W va fi suficienta pentru un sistem cu un CPU Quad Core si o placa video de sine statatoare. Deja daca vrei sa rulezi SLI sau Crossfire, va trebui sa investesti binisor intr-o sursa puternica, insa in cazul nostru din acest articol nu este cazul.

    Nvidia sau AMD? 

    Sincer, daca nu iti cumperi High End, nu conteaza!

    Nu vei vedea nici o diferenta seminificativa  intre o placa Nvidia sau AMD, cu performante identice, ruland acelasi joc. Intr-un astfel de caz, pretul face putin diferenta, AMD fiind putin mai ieftin decat Nvidia.

    Racirea este probabil cel mai important lucru cand vine vorba de o placa video. Fara o racire adecvata va puteti “praji” componentele.

    Racirea este de doua tipuri: activa sau pasiva

    Cea pasiva este construita dintr-un radiator de mari dimensiuni, iar cea activa are un radiator mai mic, dar langa acesta avem si un ventilator sau doua si chiar trei pentru placile ultra perormante, care ne asigura racirea. S-a demonstrat faptul ca placile cu racire activa au temperaturile mult mai mici, dar de cele mai multe ori sunt mult mai zgomotoase. In acest ca conteaza foarte mult cum a realizat asamblarea producatorul si ce ventilator a ales pentru asamblare si calitatea acestuia.

    Iata deci un cuprins al placilor video alese de catre noi, asezate in ordinea crescatoare a preturilor:

Procesor: AMD Radeon R7 265
Frecventa procesor (MHz): 900
Memorie: 2048 DDR5
Frecventa memorie (MHz): 5600
BUS memorie: 256
Suport DirectX (versiune): 11.2
Pixel Shader: 5.0
Tip racire: Activa Dual X


Procesor: nVidia GeForce GTX 660
Frecventa procesor (MHz): 980
Memorie: 2048 DDR5
Frecventa memorie (MHz): 6008
BUS memorie: 192
Suport DirectX (versiune): 11
Pixel Shader: 5.0
Tip racire: Activa Dual X


Procesor: Radeon R9 270
Frecventa procesor (MHz): 920 
Memorie: 2048 DDR5
Frecventa memorie (MHz): 5600 
BUS memorie: 256 
Suport DirectX (versiune): 12
Pixel Shader: 5.0
Tip racire: Activa Dual X

    Asus NVIDIA GeForce GTX 750 Ti OC, 2048MB, GDDR5, 128bit

Procesor: nVidia GeForce GTX750 TI
Frecventa procesor (MHz): 1072
Memorie: 2048 DDR5
Frecventa memorie (MHz): 5400 
BUS memorie: 128
Suport DirectX (versiune): 11
Pixel Shader: 5.0
Tip racire: Activa Dual X


Procesor: Radeon R9 270X
Frecventa procesor (MHz): 1020 
Memorie: 2048 DDR5
Frecventa memorie (MHz): 5600 
BUS memorie: 256
Suport DirectX (versiune): 12
Pixel Shader: 5.0
Tip racire: Activa Dual X


    Gigabyte GeForce GTX 660 3GB GDDR5 192-bit

Procesor: GeForce GTX 660
Frecventa procesor (MHz): 1033 
Memorie: 3072 DDR5
Frecventa memorie (MHz): 6008 
BUS memorie: 192
Suport DirectX (versiune): 11.2
Pixel Shader: 5.0
Tip racire: Activa Dual X

    Placa video este considerata competenta in momentul in care iti ruleaza orice joc la MINIM 30FPS (30 imagini pe secunda). Sunt si unii mai pretentiosi care pretind ca minimul este 60FPS si au dreptate, dar asta este valabil in special pentru FPS-uri si partea de multiplayer unde reactiile sunt foarte importante! 

    Pentru single player 30 FPS sunt suficiente pentru a te bucura de un joc.  Daca placa ta video nu mai este in stare sa ruleze in mod constant jocurile peste 30 FPS, este clar. E timpul sa ii organizezi retragerea si sa iti cauti una noua.

    Speram ca articolul nostru va va ajuta in alegerea unei placi video performante la un pret bun.